تاریخچه ماشین لباسشویی

اصلی ترین تاریخچه ماشین لباسشویی به زمانی برمیگردد که لباس ها را در داخل کیسه میریختند و با بستن به پشت کشتی سعی در شستن لباس ها داشتند. درواقع با این روش آب از جدارهای لباس عبور می کرد و به نوعی اولین روش شستشوی لباس شکل گرفت.

تاریخچه اصلی لباسشویی از زمانی شروع شد که لباس ها داخل کیسه قرار گرفت و پشت کشتی بسته شد و به این ترتیب با گذشتن آب از جداره های لباس اولین نوع لباس شستن شناخته شده است، اما اولین ماشین لباسشویی توسط کریستین شافر آلمانی در سال ۱۷۶۷ میلادی ساخته شد. هرچند در سال ۱۹۶۷، نخستین جرقه ساخت اولین نوع ماشین لباسشویی  زده شد و تخته شستشو به وجود آمد. اما سال ۱۸۷۴ بود که شخصی به نام ویلیام بک استون، بازرگان اهل ایندیانا به مناسبت تولد همسرش اقدام به ساخت ماشینی کرد تا توانایی از بین بردن کثیفی‌های ماشین را داشته باشد. این دستگاه دارای یک تغار چوبی شکل بود که یک تکه چوب تخت با شش میخ چوبی کوچک داخل آن تعبیه شده است همچنین یک دسته برای آن درنظر گرفته شده بود که توانایی حرکت به جلو و عقب را در اختیار افراد قرار میداد.

در سال ۱۹۰۰، میخ‌های فلزی جای میخ‌های چوبی را گرفتند و در سال ۱۹۰۶ میلادی، موتور الکتریکی برای اولین بار در این وسیله کارگزاری شد و به نوعی تحولی عظیم در ساخت ماشین لباسشویی به وجو دآورد. به گونه‌ای که طبق تحقیقات و تاریخچه ماشین لباسشویی، این دستگاه در سال ۱۹۰۷ نخستین دستگاه شرکت می تگ ساخته شد که دسته چرخنده و زیر آن چرخ لنگر داشت. سال ۱۹۲۲ این شرکت توانست سیستمی را معرفی کند که به جای کشیدن لباس ها در آب، با کمک فشار آب و هم زدن، لباس هایی تمیز را تحویل بگیریم.

اگر نگاهی به تاریخچه ماشین لباسشویی بیاندازید متوجه خواهید شد که در میان تمامی روش‌های گذشته، تنها دو سیستم از آن باقی مانده که همچنان در حال بهره گیری از آن هستیم. یک: فشار آب که همچنان به عنوان مهم‌ترین سیستم ماشین لباسشویی شناخته می‌شود و دوم: سیستم استوانه‌ای شکل که لباس‌ها در درون یک استوانه چرخان به حرکت درمی‌آیند و در نهایت آبکشی و تحویل داده می شوند.

در اوایل دهه ۱۹۳۰ میلادی، شرکت هوایی بندیکس یکی از دپارتمان‌های خود را به تحقیق و کار بر روی مهم‌ترین پیشرفت‌های حاصل شده بر ماشین لباسشویی واداشت. این تحقیق باعث شد تا اولین دستگاهی که توانایی شستشو، آب کشی و خارج کردن آب اضافی را داشت به دنیا معرفی شود. گام بلند بعدی در سال ۱۹۴۷ اتفاق افتاد جایی که ماشین لباسشویی خودکار دیگری در این زمینه به بازار معرفی شد و توانست تا به امروز بعد از یخچال به عنوان یکی از ضروری‌ترین وسایل خانه و آشپزخان معرفی شود. پس از آن هرگاه که به مدل های جدید ماشین لباسشویی نگاه می کنید میتوانید تغییرات گسترده‌ای را در آن مشاهده کنید. به گونه ای میتوان گفت که این دستگاه همواره در حال تکمیل است. حال این تغییرات در کمه، انواع پارچه های قابل شستشو در ماشین و… باشد در هر حال تغییراتی را در آن شاهد هستیم.

نمونه هایی از قدرت ماشین لباسشویی امروزی:

در این مقاله به اندازه کافی در رابطه با تاریخچه ماشین لباسشویی، چگونگی شکل گیری و حتی تغییرات مداوم آن در طول سالیان و سده‌های گذشته توضیحاتی خدمت شما ارائه دادیم. اما مسئله اینجاست که در دنیای پیشرفته امروزی که ماشین لباسشویی به جزئی جداناپذیر از زندگی تبدیل شده، کدام تغییرات توانسته دید افراد نسبت به این دستگاه را تغییر دهد:

* قابلیت تنظیم پارامترها به ماشین لباسشویی اضافه شده است.

* به راحتی میتوانید سنسورهای مخزن قدرت اندازه‌گیری سطح آب، میزان دمای آب، میزان سرعت چرخش و … را تحت کنترل داشته باشید.

* سنجش وزن امکانپذیر شده است.

* امکان بررسی عملکردهای مختلف شستشو متناسب با رنگ و جنس لباس وجود دارد.

* به مقدار زیادی در مصرف انرژی و آب صرفه جویی می شود.

در این راستا باید بدانید که با تبدیل شدن ماشین های لباسشویی به بخشی جداناپذیر از آشپزخانه، مبحث صرفه جویی در انرژی و خصوصا آب به یکی از مهم ترین موضوعات مورد بحث شرکت های تولید کننده این دستگاه تبدیل شد. نتیجه تحقیقات و بررسی ها در سال ۱۹۹۰ نمود پیدا کرد؛ جایی که مخترع بریتانیایی به نام جیمز دیسون توانست یک ماشین لباسشویی با دو محفظه شستشو را طراحی کند و به مرحله تولید برساند که با کمترین میزان مصرف انرژی الکتریکی لباس ها را تمیز می کند.

کلام آخر

در این محتوا شما را با تاریخچه ماشین لباسشویی آشنا کردیم. حال می دانید که این محصول دوست داشتنی و پرکاربردی چگونه و طی چه فرآیندهایی به دنیا معرفی شده است. اگر جزء علاقمندان به این محصول هستید مطمئنا نکات بسیار زیادی وجود دارد که باید به آن توجه کنید. از همین رو متخصصان و کارشناسان ما آماده‌اند تا اگر نیاز به تعمیرات ماشین لباسشویی در کرج دارید شما را رهنمایی کنند .

‫0/5 (0 امتیاز )
لطفا این مطلب را به اشتراک بگذارید...

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.